Nowe regulacje mają na celu zwiększenie efektywności i przejrzystości procesu zatrudniania cudzoziemców, a także lepsze dostosowanie polityki rynku pracy do lokalnych potrzeb.
Najważniejsze zmiany:
Zniesienie testu rynku pracy
Dotychczasowy obowiązek przeprowadzania testu rynku pracy czyli informacji starosty o lokalnym rynku pracy został zniesiony. Zamiast tego, starostowie mogą określać listy zawodów i branż, w których ograniczą możliwość zatrudniania cudzoziemców, zwłaszcza w przypadku pogorszenia sytuacji na lokalnym rynku pracy
Pełna elektronizacja procedur
Cały proces związany z uzyskiwaniem zezwoleń na pracę dla cudzoziemców został zdigitalizowany. Wnioski oraz dokumenty muszą być składane wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Całe postępowanie/odwołania/decyzje/wezwania odbywać się będzie wyłącznie drogą elektroniczną przez dedykowany portal.
Nowe obowiązki informacyjne dla pracodawców
Pracodawcy będą zobowiązani do przekazywania informacji o zatrudnieniu cudzoziemców za pośrednictwem systemy teleinformatycznego. Dotyczy to m.in. rozpoczęcia pracy przez cudzoziemca (w terminie 7 dni), niepodjęcia pracy (w terminie 14 dni) oraz wcześniejszego zakończenia pracy. Pracodawca będzie zobowiązany przesłać do urzędu wydającego zezwolenie na pracę kopię umowy zawartej z cudzoziemcem.
Zaostrzenie kar za nielegalne zatrudnianie
Wprowadzono surowsze sankcje dla pracodawców nielegalnie zatrudniających cudzoziemców. Grzywny wynoszą od 3 000 do 50 000 zł za każdy przypadek takiego zatrudnienia. Cudzoziemiec również poniesie karę za nielegalne wykonywanie pracy.
Zachęcamy do zapoznania się z nowymi przepisami https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20250000620/T/D20250620L.pdf
oraz śledzenia aktualności na naszej stronie oraz w mediach społecznościowych: https://www.facebook.com/ZlotoryjaCAZ